Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune civila

buna ziua

În urma unei plingeri penale parchetul a dat clasarea cauzei prin prescrierea raspunderi penale conf.art.16 lit f , nu face nici o referire la prejudiciul creat.

Pot face o actiune in civil ? exista taxa de timbru , tinand cont de faptul ca conf art.16. lit f ,fapta exista dar nu mai poate fi pedepsita penal ?

va multumesc
Buna ziua,

pur teoretic puteti incepe o actiune civila pentru prejudiciile cauzate.
Practic insa, inainte de promovarea actiunii trebuie analizat daca nu cumva a intervenit si prescriptia in materie civila.

Mai puteti formula actiune civila ptr.prejudiciile cauzate conform art.1.349 NCC, daca s-a prescris raspunderea penala este de presupus ca, s-a prescris si raspunderea civila,termenul material la actiune se prescrie in 3 ani,prescriptia incepe sa curga de la data cand titularul dreptului la actiune a cunoscut sau, dupa imprejurari, trebuia sa cunoasca nasterea lui.[Art.2.523 NCC).